Gittinger Tibi, mint azt néhány órája előrevetítette, a februári Illés-klubban egy különleges hangszer lesz a fénypontban, így találós kérdésem olvasásakor az állatbarátok (mint jómagam is) megkönnyebbülhetnek: Mi az? Bal kezemmel simogatom, jobb kezemmel cirógatom, bal lábammal idomítom, jobb lábammal, ha rálépek, jó hangosan nyávog.
Tibi kérésére néhány mondat a pedal steel gitár történetéről. Kisdoktori megírására azért nem vállalkozom, mert felmerülhet a vád, hogy bizonyos részei máshol is olvashatóak.
Bonyolult hangszerről van szó, ahol az összes végtagnak fontos szerep jut a játék során. Ez egyrészt megkíván egy lazaságot, másrészt nagyfokú összpontosítást is igényel. Tiszteletem mindenkié, aki magas szinten örvendeztet(ett) meg minket a hangszer kellemes, egyedi dallamvilágával. Egy gitárnál nem szerencsés, ha játék közben elhangolódik. Viszont olvastam egy meghatározást, (ami nekem tetszik), miszerint a pedal steel gitár olyan hangszer, amit játék közben folyamatosan áthangolnak a pedálok és térdkarok segítségével. De nem volt mindig tartozék a sok pedál és térdkar. A hangszert azért fejlesztgették ebbe az irányba, hogy a játékot megkönnyítsék. Ezáltal vált lehetővé, hogy a bal kézben tartott csúsztatót ne kelljen gyakran ferde, átlós helyzetben tartani, valamint a gyors, pergős játéknak is ezek az eszközei.
A pedal steel gitár kialakulása és fejlődése a 1800-as évek végén kezdődött, amikor a gitár hagyományos megszólaltatása mellett megjelent egy új játéktechnika. Nem az ujjakkal fogták le a hangokat a fogólapon, hanem egy - többnyire acél, vagy üveg rúddal (bar) érintették meg a nyaktól megemelt húrokat. Ezáltal a hangmagasságot folyamatosan változtatva lehetett játszani. Ehhez a technikához viszont jó hallás is kell, mert ha nem a kellő pozícióban érintjük a húrokhoz az acélrudat, akkor a hang nem tisztán szól. A normál gitárok fogólapjai (fél) hangközönként gyárilag pontosan beállítva fém érintőkkel vannak ellátva, a húrokat ezekhez szorítva kialakul az adott rezgő húrhosszhoz tartozó hang. A hawaii és pedal steel gitárokon csak felfestett csíkok és jelek segítenek a tájékozódásban. Ez viszont óriási lehetőségeket is rejt magában, mivel a diszkrét fél hangközöktől eltérő hangokat könnyedén elő lehet csalni a hangszerrel. Jellegzetes hangját az adja, amikor a hang folyamatosan fél-, vagy egészhangközt változik.
Az igazság az, hogy a wikipediában olyan jó összefoglalás van a hangszerről, hogy akit részleteiben érdekel, javaslom az alábbi linket:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Pedal_steel_git%C3%A1r
Végezetül örülök a februári találkozónak, mert ezek a hangszerek őrzik még régi fényüket és talán rácáfolnak arra a felfogásra, miszerint ma már nincsen rájuk szükség.
|